Tanie-Loty.pl

Brexit: jak podróżować do Wielkiej Brytanii?

Brexit: jak podróżować do Wielkiej Brytanii?

Brexit stał się faktem. Wielka Brytania opuściła oficjalnie Unię Europejską w nocy z 31 styczna na 1 lutego 2020 roku. Jak wyjście Zjednoczonego Królestwa ze struktury Wspólnoty Europejskiej wpłynie na obywateli UE? Co zmieniło się i może jeszcze zmienić w podróżach do Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii Północnej?

Co zmienia się po brexicie?

Wielka Brytania wycofała się z uczestnictwa we wszystkich instytucjach UE. To oznacza, że Brytyjczycy przestali mieć wpływ na działanie unijnych instytucji. Warto jednak wiedzieć, że ten fakt nie oznacza równocześnie natychmiastowego zniesienia prawa unijnego na terenie Wielkiej Brytanii. Aby cały proces przebiegł w uporządkowany sposób przewidziano okres przejściowy, który zakończy się dopiero 31 grudnia 2020 roku. W tym czasie praktycznie nic nie zmieni się w kwestii podróżowania i przebywania na terenie Wielkiej Brytanii. Okres przejściowy to również czas na negocjacje pomiędzy Komisją Europejską a Wielką Brytania w sprawie ostatecznego uregulowania przyszłych stosunków między Zjednoczonym Królestwem a Unią Europejską.

Jak podróżować do Anglii po brexicie?

Do 31 grudnia 2020 roku nie zmieni się nic w kwestii podróżowania do Wielkiej Brytanii. Aby przekroczyć granice tego kraju, niezależnie od tego, czy zrobimy to pociągiem, promem czy samolotem, wystarczy jedynie pokazać podczas kontroli paszport lub dowód osobisty. Wielka Brytania nie przystąpiła nigdy do strefy Schengen, więc dotychczas nawet obywatele państw UE musieli poddać się kontroli granicznej.

Co po okresie przejściowym?

Na razie nie ma oficjalnie potwierdzonych informacji, co stanie się po 31 grudnia 2020. Na pewno zmiany obejmą kwestie osiedlania się i podejmowania pracy na terenie Wielkiej Brytanii. Co z ruchem turystycznym? Najprawdopodobniej zmiany będą kosmetyczne i podróż w celach zwiedzania do Londynu, Glasgow czy Belfastu nie będzie wiązała się z koniecznością uzyskania wizy. Niemniej jednak wszystko zależy od wyniku negocjacji między Brytyjczykami a przedstawicielami Komisji Europejskiej.

Jak podróżować po Wielkiej Brytanii po brexicie?

Brexit może wpłynąć także na inne kwestie związane z podróżowaniem. W okresie przejściowym jeszcze tego nie odczujemy, więc zarówno prawo jazdy, jak i Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego do 31 grudnia 2020 roku będą uznawane na dotychczasowych zasadach. Co zmieni się od 1 stycznia 2021? Jeszcze nie wiemy, ale władze brytyjskie ostrzegają, że od 2021 roku karty mogą być już nieważne i turyści będą zachęcani do wykupienia dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego. To jedna z kwestii, która będzie przedmiotem negocjacji między KE oraz przedstawicielami rządu Wielkiej Brytanii. Podobnie wygląda sprawa z roamingiem. Do końca 2020 roku, zgodnie z prawem unijnym, obywatele państw UE nie mogą być dodatkowo obciążani za korzystanie z telefonów na terenie Zjednoczonego Królestwa. Opłaty roamingowe mogą pojawić się najwcześniej w 2021 roku.

Co z granicą brytyjsko-irlandzką?

Jednym z największych problemów związanych z brexitem jest przyszły status granicy lądowej przebiegającej między Irlandią a Wielką Brytanią. Ze względu na trudną historię tych terenów istnieje obawa, że przywrócenie kontroli granicznych na przejściach między Republiką Irlandii a brytyjską Irlandią Północną może zagrozić pokojowi w tym regionie. Był to także główny punkt zapalny negocjacji brexitowych. Co wiemy? W okresie przejściowym nic się nie zmieni w kwestii przekraczania granicy z Irlandią, podobnie sytuacja będzie wyglądała przez cztery lata począwszy od 1 stycznia 2021 roku. Po tym okresie parlament północnoirlandzki będzie mógł jednostronnie zrezygnować z wynegocjowanych warunków lub przedłużyć o kolejne cztery lata obowiązujące prawo dotyczące przekraczania granicy oraz polityki celnej.


To może cię zainteresować:

 • Gdańsk
  Wylot z Warszawy
  od 219 PLN
  Dublin
  Wylot z Warszawy
  od 291 PLN

Wskazówki i sugestie zawarte w niniejszym artykule oraz w artykułach powiązanych mają charakter wyłącznie informacyjny i pomocniczy i nie mogą stanowić podstawy jakichkolwiek roszczeń wobec Tanie-Loty.pl.

Czy artykuł zawierał poszukiwane przez Ciebie informacje? Tak | Nie
Moim zdaniem ten artykuł:
Dziękujemy za Twoją opinię!